Możemy dla Ciebie poszukać takiego egzemplarza. a@e-cymelia.pl
Atlas świata Mercatora z 1595 – doskonały reprint wydany przez Niemców i Szwajcaróww skali 1:1 z odwzorowaniem kolorów oryginału oraz skórzanej oprawy zdobionej jak w epoce (na wzór oryginalnej oprawy tego konkretnego atlasu).
57 kolorowych map wielkości dwóch dużych stron. Okładka z najwyższej jakości skóry bydlęcej ze złotym tłoczeniem w historycznym dekorze oraz misternym ślepym tłoczeniem i złoceniem, 258 stron / wymiar książki: 45 x 33 cm.
Na początku po pięknej sztychowanej karcie tytułowej znajduje się biogram autora, dalej kolejna sztychowana karta tytułowa, globusy i mapy kontynentów. Dalej przedstawiono kraje. Nas zainteresują mapy terenów dawnej i obecnej Polski: Prusy, Rosja, Ruś, Germania, Saksonia, Brandenburgia, Czechy, Morawy, Polska (Polonia Regnum). Italia, Słowenia i Grecja ma odrębną sztychowaną kartę tytułową. Na końcu jest współczesne opracowanie naukowe dzieła w języku niemieckim.
Dzięki swoim dużym mapom przeglądowym i szczegółowym przedstawieniom poszczególnych krajów i regionów Gerard Mercator (1512–1594) stworzył kamień milowy w dziedzinie geografii. Ponadto jako pierwszy użył terminu „atlas” na określenie zbioru map i sam stworzył pierwszą i najważniejszą serię map oprawionych. Jego „Atlas, sive Cosmographicae Meditationes de Fabrica Mundi et fabricati figura” został pośmiertnie opublikowany w 1595 r. przez jego syna i zasadniczo zmienił średniowieczny światopogląd dzięki ilustracjom świata kontynentów i krajów. Oprócz naukowej precyzji geograficznej, atlas prezentuje wielką wartość artystyczną.
Zawiera 57 dużych map odbitych z oryginału w skali 1:1. Bibliofilskie wydanie pozwalające na porównanie pojawiających się czasem na rynku map przypisywanych Mercatorowi, do stwierdzenia oryginalności (po porównaniu detali). Faksymile pełnią też jak widać funkcje edukacyjne.
Gerard Mercator urodził się w 1512 roku w pobliżu Antwerpii, na terenach dzisiejszej Belgii. Po tym, jak został oskarżony o herezję w swojej ojczyźnie, przeniósł się wraz z rodziną do Duisburga w 1552 roku, gdzie został profesorem kosmografii na nowo powstałym uniwersytecie. Zaczął tworzyć globusy, mapy ścienne i instrumenty naukowe z miedzi już w 1537 r., kiedy to wykonał kilka zleconych prac dla cesarza Karola V (1500–1558). Jego największym wynalazkiem jest odwzorowanie powierzchni Ziemi pod kątem rzeczywistym i dokładna pod względem geograficznym.
Dzięki pracy Mercatora udało się zasadniczo zmienić średniowieczny światopogląd – poprzez nowe informacje geograficzne, które były też pomocą nawigacyjną dla podróżników na lądzie i wodzie.
Jego atlas to połączenie naukowej wiedzy geograficznej z doskonałymi artystycznie obrazami. To wyjątkowe połączenie precyzji i estetyki jest widoczne zarówno w błękitnych zbiornikach wodnych z ich małymi rybkami i imponującymi statkami, jak i we wspaniałych krajobrazach i lśniących soczystą zielenią łąk.
(Oryginał jest praktycznie nieosiągalny – w 2006 roku jeden egzemplarz został sprzedany w Sotheby’s za 422.000 funtów.)