Dzieła wszystkie Józefa Flawiusza wydane u Frobena w 1582 r.

Wycena 2.900 zł. Chcesz kupić? Zaproponuj swoją cenę: a@e-cymelia.pl

Kupujący otrzyma imienną fakturę – świadectwo, że jest to jego własność, że wszedł w posiadanie tak unikatowego zabytku legalnie oraz, że należne podatki zostały opłacone (nie musi płacić podatku pcc  – od zakupu rzeczy używanej powyżej 1000 zł).

Flavii Josephi Opera Omnia: Ad Graecorum exemplarium fidem recognita emendataq[ue]. Addita Chronologia non minus luculenta quam necessaria czyli dzieła wszystkie Józefa Flawiusza. EX OFFICINA FROBENIANA MDXXCII. Bazylea 1582.

Piękny czysty egzemplarz w prawie bibliotecznym stanie (zaledwie 3 pierwsze karty z niewielkim uszkodzeniem prawego marginesu)

Ładny kompletny egzemplarz: 4 karty nieliczbowane, 627 stron, 21 kart nieliczbowanych (indeks). Łacina.

Autor: Józef Flawiusz (37 –po 94) – żydowski historyk pochodzący z rodu kapłańskiego Izraela. Uczestnik powstania żydowskiego przeciwko Rzymianom – był przywódcą powstańców w Galilei. W roku 67 dostał się do niewoli. Po dwóch latach uwolnił go cesarz Wespazjan. Józef poświęcił się wówczas całkowicie pracy literackiej. Józef Flawiusz jako jeden z pierwszychdokonał podziału 22 poleceń relacji Mojżesza na dziesięć przykazań, tworząc pierwszą wersję Dekalogu.

Oferowany druk zawiera najważniejsze dzieła Flawiusza:
Antiquitates Iudaicae (Starożytności żydowskie)
FLAVII IOSEPHI VITA (życie Józefa Flawiusza)
DE BELLO IVDICO (Wojna żydowska)
Contra Apionem (Przeciw Apionowi)

Oprawa pergamin, grzbiet naprawiany starym pergaminem, tasiemki – rekonstrukcja (w miejscu starych oryginalnych otworów w okładce). Wymiary 33,5 x 23 x 6 cm. Papier czerpany druku z prostymi znakami wodnymi.

Druk ze słynnej oficyny Frobenów w Bazylei – centrum renesansowego drukarstwa.

Założyciel Johann Froben (Frobeniusz) działalność prowadził głównie w Bazylei, gdzie drukarnię otworzył w 1491 roku. Do 1512 roku prowadził ją ze swoimi wspólnikami Amerbachem i Petrim. Po śmierci wspólników drukował dzieła literatury klasycznej i prace humanistów, m.in. dzięki przyjaźni z Erazmem z Rotterdamu wszystkie jego dzieła świeckie. W sumie wydał ok. 320 druków, oznaczających się wysokim poziomem druku oraz bogatymi zdobieniami drzeworytowymi autorstwa Holbeina.

Marka była tak znana, że mimo, że nie zawsze prowadzili ją Frobenowie, to wciąż drukowano pod ich nazwiskiem. Założona przez Jana Frobena (1460-1527) firma była gwarantem wysokiej jakości druku – marka Froben była tak rozpoznawalna, że kolejni właściciele używali tej nazwy (oficynę poza potomkami Jana, prowadził m.in. 2 mąż wdowy po założycielu Janie Frobenie – J. Herwagen a potem jego syn).

Oferowany druk wyszedł z warsztatu wnuka założyciela oficyny Frobenów: Aureliusa Frobena (1539-1585/1587?). Dr Aurelius Froben (zlatynizowany Aurelius Frobenius) znany był ze skandalu, jaki wywołał kiedy to mimo, zakazu cesarza Rudolfa II, wydrukował u siebie w 1578 roku Talmud. Działalność oficyny nie jest dobrze zbadana – np. polska wikipedia podaje, że istniała ona do 1578 roku, gdy po raz ostatni zaistniała na targach księgarskich we Frankfurcie. Podczas, gdy my oferujemy druk z tej oficyny z 1582 roku. Źródła szwajcarskie podają, że oficynę prowadzili jeszcze w XVII wieku potomkowie Jana Frobena. Wniosek: nie warto opierać się na wikipedii.

Założyciel firmy – Jan Froben w swoich drukach wprowadził ozdobną kartę tytułową z architektonicznym ornamentem oraz stały bogaty sygnet drukarski. Wyobrażał on trzymany w obu rekach słup z gołębiem na szczycie, opleciony dwoma wężami symbolizującymi połączenie niewinności z roztropnością i opatrzony napisem FROBEN

Taki sygnet drukarski widzimy w oferowanym druku. Kartusz z herbem drukarza trzymają dwie frywolnie ubrane kobiety (nagie uda, jedna odsłania piersi) i na dole i na górze po dwa małe aniołki. Sygnet drukarski ma wymiar 13,5 x 13,5 cm.

Piękne inicjały drzeworytowe – duże i małe – niektóre dość zużyte, co może wskazywać, że były wykonane dawno i zużyły się w czasie kolejnych druków. Być może jeszcze z czasów założyciela drukarni – trzeba pamiętać, że wówczas wiele z takich inicjałów wykonał sam Holbein. Widzimy inicjały z postaciami ludzkimi, zwierzętami (niezwykle ciekawy delfin? z zębami) oraz motywami roślinnymi.

Nieaktualna pieczęć własnościowa Salezjańskiego Konwentu Teologicznego we Fryburgu na karcie tytułowej.