Flores bibliae…, Lugduni (Lyon) 1554, Gulielmum Rouillium

Sprzedane. Chcesz kupić podobny starodruk? Napisz: a@e-cymelia.pl

Kupujący otrzyma imienną fakturę – świadectwo, że jest to jego własność, że wszedł w posiadanie tak unikatowego zabytku legalnie oraz, że należne podatki zostały opłacone (nie musi płacić podatku pcc  – od zakupu rzeczy używanej powyżej 1000 zł).

Niewielkie rozmiarami, ale ciekawe i w bardzo ładnym stanie zachowania, dzieło Tomasza z Irlandii: „Flores bibliae, sive loci communes omnium fere materiarum ex veteri ac novo testamento excerpti atque alphabetico ordine digesti, nuncq[que] demum castigati.”
1554, Lugduni (Lyon): Gulielmum Rouillium;


Autor: Thomas Hibernicus zwany Tomaszem z Irlandii (ur. ok. 1295 – zm. około 1338) – irlandzki duchowny i biblista, absolwent paryskiej Sorbony. Twórca słynnego indeksu cytatów z Biblii tzw. Manipulus Florum.


Dzieło Tomasza z Irlandii opracowane zostało na początku XIV w. „Kwiaty Biblii” a w niej – „Loci communes” czyli „miejsca wspólne” – informacje dotyczące pewnych toposów, pojęć, zdań, tematów i motywów biblijnych ze Starego i Nowego Testamentu, które w książce uszeregowano w porządku alfabetycznym. Czyli np. Adolescentia – tj. młodość – i podano gdzie w Biblii są o tym wzmianki, odniesienia. Inne np. światło, radość, mądrość, kara piekielna etc. Opracowanie pozwala bez większego trudu znaleźć poszukiwane pojęcie, lub frazę w obszernym tekście Biblii Starego i Nowego Testamentu.


Łacina. Bardzo ładny stan zachowania. Oprawa, półskórek, pergamin barwiony – ciekawa odmiana zieleni. Wymiary druku: 13 x 8,5 x 3,5 cm. Kompletny egzemplarz. s. 798, 1 k. czysta (niezadrukowana z obu stron), 4 k. (7 zadrukowanych stron).


Wydawca: Gulielmum Rouillium ( Guillaume Rovillivm, Guillaume Rouille, ur. 1518 – zm. 1589, księgarz i wydawca, aktywność typograficzna w latach 1545-1589 ). Ciekawostką jest to, że tenże wydawca używał kilku odmian sygnetu drukarskiego. Tu mamy na karcie tytułowej pięknie odbity sygnet przedstawiający dwa węże atakujące orła. Po bokach widzimy dewizę drukarza: IN VIRTVTE ET FORTVNA (w sile i szczęściu?). Ten, który jest w oferowanym druku nieznacznie się różni od wydanego w 1562 roku polonika. Tenże Guillame Rovillivm wydał w Lyonie w 1562 roku dzieło Stanisława Hozjusza Confessio Catholicae Fidei Christiana: Vel Potivs Explicatio quaedam confessionis a patribus factae in Synodo Prouinciali, quae habita est Petrikouiae (druk ten ma w zbiorach Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie).


Na grzbiecie delikatne złote zdobienia i szyldzik z tytułem książki – także w złocie. W środku wklejony swoisty ex libris (kaczka?). Na wyklejce na końcu książki pieczęć przedstawiająca jabłko królewskie z krzyżem i literami R(?) i K.


Wyklejki są młodsze – naklejone na stare. Widać druk przechodził renowację – jednakże bez ingerencji w starą oprawę – gdyż zostawiono pod spodem stare wyklejki ze śladami zdobienia krawędzi na czerwono. Cały druk ma krawędzie kart zdobione na czerwono. Gdzieniegdzie wpisy – komentarze i uzupełnienia z epoki.