1520 Ioannis Ioviani Pontani. De prudentia lib. V. De fortuna lib. III. De immanitate lib. I.

1520 O roztropności ksiąg pięć, o szczęściu ksiąg trzy, o srogości księga jedna

Wczesny (1520) starodruk – dzieła znanego włoskiego humanisty, poety i polityka Giovanni Gioviano Pontano, w ładnym jak na rok wydania stanie zachowania.

Tytuł druku De prudentia lib. V. De fortuna lib. III. De immanitate lib. I. Można przetłumaczyć jako: O roztropności ksiąg pięć, o szczęściu ksiąg trzy, o srogości księga jedna. Być może to wskazówka dla czytelnika, że roztropnym należy być pięć razy częściej niż srogim?

Ioannis Ioviani Pontani. De prudentia lib. V. De fortuna lib. III. De immanitate lib. I. Florencja 1520. Wymiar ok. 16 x 11 x 2,8 cm. Łacina. Oryginalna oprawa, półpergamin. Kart 224 liczbowanych (448 stron) i 4 karty nieliczbowane (indeks). Kompletny egzemplarz.

Wzorem inkunabułów oszczędna graficznie karta tytułowa jedynie z autorem i tytułem, data wydania jest na końcu treści – na karcie 224 w kolofonie: Florentiae per haeredes Philippi Iuntae Anno domini. M.D.XX. Die. XXIII. Maij. Leone. X. Pont.Maxi. Czyli: (wydrukowano) we Florencji przez spadkobierców Filipa Giunta Roku Pańskiego 1520 23 maja, za pontyfikatu papieża Leona X.

Na odwrocie karty z kolofonem sygnet drukarski wydawcy: Filippo Giunta (aktywny w latach Florencja 1518-1543). Sygnet przedstawia lilię florencką z dwoma aniołkami, które podtrzymują dwa rogi obfitości po bokach.

Autor: Giovanni Gioviano Pontano (1429-1503) włoski humanista, dyplomata i polityk, był największym przedstawicielem humanizmu neapolitańskiego XV wieku i Akademii Pontańskiej (nazwa od jego nazwiska). Przez większość życia w służbie królów aragońskich. Swoje umiejętności jako zręcznego dyplomaty zamanifestował podczas wojny w Ferrarze, w której Neapol przeciwstawił się Wenecji, kiedy udało mu się pogodzić króla Ferrante I z papieżem Innocentym VIII. Brał udział w wojnach – w tym w bitwie pod Troją z Andegawenami (1464) czy w odbiciu Otranto (1481).

Już przez mu współczesnych był uznawany za jednego z najpłodniejszych uczonych XV wieku i mistrza humanizmu neapolitańskiego. Jego twórczość jest bardzo różnorodna – od omawiania aspektów życia kulturalnego (nie tylko literackiego) swoich czasów, przez astrologię, etykę, analizy społeczeństwa, retorykę po botanikę. Był też badaczem starożytności klasycznej i był uznawany za wybitnego poetę łacińskiego.

Wycena oferowanego egzemplarza to 4.000 zł (2022).