Starodruk z 1700 r. z biblioteki Lorda Admiralicji i Lorda Skarbu Georga Baillie. Tom I

Wycena 500 zł. Chcesz kupić? Zaproponuj swoją cenę: a@e-cymelia.pl

Kupujący otrzyma imienną fakturę – świadectwo, że jest to jego własność, że wszedł w posiadanie tak unikatowego zabytku legalnie oraz, że należne podatki zostały opłacone (nie musi płacić podatku pcc  – od zakupu rzeczy używanej powyżej 1000 zł).

Les caracteres de Theophraste traduits du grec, avec les caracteres ou les moeurs de ce siecle. Par Mr. de La Bruyere de l’Academie Francoise. Paris MDCC (Paryż 1700). Wydawca: Estienne Michallet. Język francuski.


Autor: Jean de La Bruyere (1645-1696), eseista francuski. Wydanie Charakterów Teofrasta w 1688 roku zawierająca satyryczne portrety ludzi mu współczesnych przysporzyła mu wielu wrogów. Ostateczna wersja dzieła ukazała się w 1696 roku.


Oprawa skórzana z epoki, wytarte rogi i pęknięcia na zgięciach skóry – co świadczy o częstym używaniu druku.


To co decyduje o wartości druku to ekslibris własnościowy wklejony na okładkę – miedzioryt z wieloma elementami – od góry: słońce, półksiężyc, hełm rycerski, herb na zdobnym kartuszu. Herbu strzegą dwa leżące lwy – na wstędze między nimi widzimy napis: MAIOR VIRTVS QVAM SPLENDOR. A niżej napis: The Honble George Baillie Esrq one of the Lords of the Treasury (co znaczy Czcigodny George Baillie, jeden z Lordów Skarbu) 1724. A Iohnston Sculp. (czyli: rytował A Iohnston). Wymiary ekslibrisu: 7,5 x 10,5 cm.
Druk pochodzi z biblioteki szkockiego lorda George Baillie.


George Baillie (1664-1738) – nietuzinkowa postać: był szkockim politykiem, biznesmenem, właścicielem ziemskim, Lordem Admiralicji i Lordem Skarbu. Zasiadał w parlamencie Szkocji oraz w brytyjskiej Izbie Gmin.


Ojciec Georga spiskował przeciwko królowi Karolowi II i za zdradę został uwięziony w 1684 roku. Wtedy zagrożony aresztowaniem George uciekł ze Szkocji do Holandii (wrócił kilka lat później podczas rewolucji 1688 r.). Po powrocie rozwinęła się jego kariera polityczna. Został wybrany do parlamentu Szkocji, zasiadał w brytyjskiej Izbie Gmin. Mianowano go Lordem Admiralicji i Lordem Skarbu (szef skarbu Jej Królewskiej Mości). Został pochowany na w jego posiadłości Mellerstain w Berwickshire. Pałac Mellerstain do dziś pozostaje główna siedzibą rodziny hrabiego Haddington (tytuł hrabiego Haddington otrzymał wnuk Georga).
Uniwersytet w Auckland (największa uczelnia w Nowej Zelandii) ma w zbiorach biblioteki prawie identyczny ekslibris lorda Beillie’go (także z datą 1724 r.) ale sygnowany przez miedziorytnika Richarda Coopera (ok. 1705 – 1764).


Tom I: karta przedtytułowa w miedziorycie – z boginią Ateną z włócznią i symbolem mądrości – sową. Na piersi Ateny zbroja z wizerunkiem Meduzy – jej rywalki. Karta tytułowa dwukolorowa. Na karcie wytarty wpis własnościowy: Alexr Murray (na s. 1 podpis powtórzony – w miarę czytelny). 8 kart nieliczbowanych, s. 311. Wymiary ok. 17 x 11 x 2,2 cm.